Na początek kilka zasad!
Nie istnieje dziedzina życia, w której nie ma żadnych zasad. Tak więc w metodach efektywnego uczenia się również pojawia się kilka zasad, na które trzeba zwrócić uwagę. Jednak nie są to standardowe zasady, ponieważ każda z nich ma dwie strony i każdej osobie będzie odpowiadać inna "strona zasady".
Zasada 1) Eliminacja osób, które powtarzają, że coś może się nie udać, bądź zaniżają poczucie własnej wartości
Oczywiście ta zasada nie dotyczy każdego! Dla części osób teksty typu: "Nie dasz rady! Na pewno się nie uda" mogą działać motywująco na zasadzie - "Ja nie dam rady? To popatrz!". I wtedy stara się dać z siebie 100%. Jednak to samo zdanie na inną osobę, może działać demotywująco i powodować utratę wiary w siebie.
Zasada 2) Umiejętna samokrytyka
Żeby osiągnąć cel trzeba umiejętnie oceniać swoje możliwości i pewność siebie. Jeżeli jesteśmy zbyt pewni siebie może to negatywnie wpływać na mierzenie sił do wykonania danego zadania. Znowu zbyt niska samoocena może powodować zniechęcenie do podjęcia chociaż próby wykonania zadania. Pamiętajmy o tym, żeby potrafić samego siebie i pochwalić i skrytykować.
Zasada 3) Umiejętne wykorzystanie stresu i redukowanie napięcia.
Stres jest czynnikiem, który na większość osób wpływa negatywnie, jednak spora część osób nauczyła się przekształcać stres w czynnik napędzający do działania. Ten dobry stres jest zastrzykiem adrenaliny i pobudza do działania. Żeby tak reagować na stres potrzeba wielu lat praktyki oraz pracy, jednak warto się temu poświęcić w jakimś stopniu, ponieważ jest to bardzo przydatna umiejętność.
Ćwiczenia, odpowiednie środowisko i motywacja to to co powinniście zapamiętać z tych zasad! Nie poddawajcie się bez walki i również tyczy się to metod efektywnego uczenia się.
Zapraszam do kolejnego wpisu, gdzie omówię pierwszą z metod efektywnego uczenia się :)